Метеорологічні умови
Початок першої декади червня характеризувався прохолодною погодою з незначними опадами та сильними вітрами. Максимальна температура повітря підвищувалася до 26° тепла, поверхня ґрунту прогрівалася до 40° тепла, мінімальна температура знижувалася до 5 тепла.
Фенологія культур
Озима пшениця – налив зерна – молочна стиглість;
озимий ріпак – ріст стручків;
ярий ячмінь – налив зерна;
горох – ріст стручків;
соняшник – 3 пари справжніх листків;
кукурудза – 4- 6 листків;
яблуня, вишня, абрикос – ріст плодів.
Шкідники та хвороби озимих культур та гороху
Клоп черепашка. Розпочалося відродження личинок та триває відкладання яєць на 31% обстежених площ посівів зернових колосових культур. Середня чисельність імаго становить 0,2 екз./м², яйцекладок – 0,2 екз./м², личинок – 0,1 екз./м². Пошкоджено у середньому 1,5% рослин.
Пшеничний трипс. Спостерігається відкладання яєць на 52% обстежених площ посівів зернових колосових культур, заселено у середньому 2,5% рослин, середня чисельність - 2 імаго/росл.
Триває шкодочинність злакових попелиць на 34% обстежених площ посівів озимої пшениці та 40% ярого ячменю за середньої чисельності 1 кол./росл., максимально – 2 при заселенні 2,5% рослин, максимально – 5%.
Личинками хлібної п’явиці заселено 35% обстежених площ посівів озимої пшениці та 63% площ ярого ячменю, у середньому – 2,5% рослин, середня чисельність – 0,3 лич./м².
Триває шкодочинність личинок ріпакового насіннєвого прихованохоботника на 30% обстежених площ посіву озимого ріпаку за середньої чисельності 2 лич./росл., максимально – 4 при заселенні 2,5% рослин, максимально – 5.
Попелицями заселено 28% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому - 1,5% рослин та 2% стручків за середньої чисельності 1 кол./росл.
Завершується шкодочинність гусениць ріпакового білана І покоління на 8% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Пошкоджено у середньому 2% рослин за середньої чисельності 1 гус./росл. У наступній декаді очікується залялькування гусениць.
Завершується живлення гусениць капустяної молі І покоління на 25% обстежених площ посівів озимого ріпаку, заселено у середньому 2% рослин, середня чисельність - 1 гус./росл. За віковим складом гусениці ІІ віку становлять 75%, ІІІ – 25%.
Триває відкладання яєць та розпочалося відродження гусениць горохового зерноїда та горохової плодожерки на 67% обстежених площ посівів гороху. На 10 п.с. налічується у середньому 1, максимально - 3 екз.
На посівах гороху попелицю виявлено на всіх обстежених площах, заселено у середньому 1,5% рослин за середньої чисельності 2 екз./росл., максимально – 1 колонія.
При проведенні обстежень посівів сільськогосподарських культур виявлено незначне збільшення уражених площ та рослин хворобами.
Борошнистою росою уражено 49% обстежених площ посівів озимих пшениці та ячменю, у середньому - 3% рослин, максимально – 8%, розвиток хвороби – 2,5%.
Септоріозом та бурою листковою іржею уражено 33% площ посіву озимих пшениці та ячменю, у середньому – 2% рослин, максимально – 5, розвиток хвороби –2%.
Кореневі гнилі на посівах озимої пшениці. Уражено 10% площ та 1,5% рослин, розвиток хвороби - 1%.
Пероноспорозом на озимому ріпаку уражено 42% обстежених площ, у середньому – 2,5% рослин, максимально - 6%. Розвиток хвороби – 2%.
Альтернаріоз. Прояви хвороби виявлено на листях та стручках. Уражено 32% обстежених площ, у середньому - 1,5% рослин та 2% стручків, максимально - 4%. Розвиток хвороби – 2%.
Фомозом уражено 25% обстежених площ, у середньому – 1,5% рослин, максимально - 4%. Розвиток хвороби – 1,5%.
На посівах ярого ячменю борошнистою росою уражено 42% обстежених площ, у середньому - 2% рослин, розвиток хвороби – 1,5%.
Септоріоз виявлено на 26% площ посіву ярого ячменю, уражено у середньому 1,5% рослин, максимально – 3, розвиток хвороби – 1%.
Аскохітоз та іржа. Уражено 30% обстежених площ посіву гороху, у середньому - 1,5% рослин, максимально - 3%, розвиток хвороби - 1%.
Шкідники кукурудзи
Смугасті блішки шкодять на 40% обстежених площ посіву кукурудзи, пошкоджено у середньому 2% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.
Багатоїдні шкідники
Саранові. У місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) триває переміщення личинок шкідника. Середня чисельність на неорних землях становить 0,3 лич./м². Заселено 100% обстежених площ неорних земель.
Триває літ, відкладання яєць метеликами озимої совки та виявлено початок відродження гусениць на посівах кукурудзи, овочевих культур та соняшнику. За добу у пастці налічено в середньому 1 метелик.
На неорних землях триває літ лучного метелика. На 10 кроків налічено в середньому 2 екземпляри.
Триває літ та розпочалося відкладання яєць бавовниковою совкою на овочевих культурах.
Шкідники овочевих культур
Імаго та личинки колорадського жука шкодять на рослинах картоплі та томатів. Заселено у середньому 4% рослин, максимально – 9 за середньої чисельності імаго 1 екз./росл., максимально – 3, яйцекладок – 1 на рослину, личинок - 2 на рослину. У господарствах області, де виявлено перевищення ЕПШ колорадського жука, проведено хімічні обробки рослин картоплі та томатів.
Хрестоцвіті блішки шкодять на всіх обстежених площах капусти, пошкоджено у середньому 3% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.
Попелицею на капусті заселено всі площі, у середньому - 3% рослин за середньої чисельності 1 кол./росл.
Гусениці капустяної молі І покоління шкодять на капусті, заселено у середньому 3% рослин, середня чисельність 2 гус./росл.
Шкідники саду
Прохолодні умови кінця травня та початку червня впливають на активність шкідників саду.
Яблунева плодожерка І покоління. Триває відродження та шкодочинність гусениць на 22% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 1%, максимально – 2%, із 1 гус./плід. За віковим складом гусениці І віку становлять 100%.
Сливова плодожерка І покоління. Закінчується літ та відкладання яєць. За добу у пастці налічується 1 метелик, максимально - 3. Найближчим часом очікується відродження гусениць. У поточному році очікується подовжений розвиток шкідника.
Личинки сірого брунькового довгоносика закінчують живлення. Заселено 61% дерев за середньої чисельності 1 лич./лист, максимально – 2. Пошкоджено у середньому 3,5% листя, максимально - 8%.
Триває живлення гусениць яблуневої молі на 53% дерев. Пошкоджено у середньому 3% листя, максимально – 5 за середньої чисельності 0,2 гус./п.м.г., максимально - 1.
Жуки яблуневого квіткоїда активно живляться листям. Заселено 56% дерев за середньої чисельності 2 жуки/дерево, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 2% листя, максимально - 6%.
Яблуневий пильщик. Триває шкодочинність личинок. Пошкоджені плоди виявлено на 54% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 2%, максимально - 4%, із 1 лич./плід.
Личинки яблуневої листоблішки живляться на 9% дерев. Пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально – 5 за середньої чисельності 1 лич./лист, максимально – 3.
Триває живлення гусениць кільчастого та непарного шовкопрядів. Заселено 8-10% дерев за середньої чисельності 1 гус./п.м.г., максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально - 4%. Найближчим часом очікується їхнє залялькування.
Триває шкодочинність личинок червоногалової попелиці на 60% дерев. Середня чисельність становить 2 кол./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 4% листя, максимально - 9%.
Зелена яблунева попелиця шкодочинить на 70% яблуневих дерев. Середня чисельність - 2 кол./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 4% листя, максимально - 7%.
Личинками вишневої попелиці заселено 80% дерев. Середня чисельність становить 2 кол./лист, максимально – 4. Пошкоджено у середньому 6% листя, максимально - 11%.
Вишнева муха. Триває літ та ембріональний розвиток яєць. Відродження личинок не виявлено. На пастку із солодкої води налічено за добу 4 мухи, максимально – 8.
Триває живлення нових поколінь усіх видів кліщів.
Червоний кліщ. Личинки шкодочинять на 79%. Середня чисельність - 3 екз./лист, максимально - 4 при заселенні 3% листя, максимально – 6.
Личинки бурого кліща заселили 27% дерев. Середня чисельність - 1 екз./лист, максимально - 3 при заселенні 2,5% листя, максимально – 5.
Личинки глодового кліща заселили 16% дерев. Середня чисельність - 1 екз./лист, максимально - 2 при заселенні 3% листя, максимально - 5.
Хвороби плодових культур
Дощова та прохолодна погода сприяла збільшенню уражених дерев та розвитку хвороб.
Борошниста роса на яблуні. Спостерігається поширення хвороби на нові дерева. Уражено 30% дерев, у середньому - 4% листя, максимально - 9%, із розвитком хвороби – 3%.
Парша на яблуні уразила 9% дерев, у середньому - 3% листя, максимально - 5%, із розвитком хвороби – 2%.
Кучерявість листя персика. Хворобою уражено 7% дерев, у середньому - 6% листя, максимально - 9%, із розвитком хвороби – 3%.
Моніліоз кісточкових культур уразив 27% дерев абрикоса, у середньому - 5% молодих пагонів, максимально - 11%, із розвитком хвороби - 3%.
Моніліоз черешні. Хворобою уражено 4% дерев, у середньому - 2% молодих пагонів, максимально - 4%, із розвитком хвороби - 2%.
Плодову гниль на черешні виявлено на 8% дерев, у середньому уражено 2% плодів, максимально – 5%. Розвиток хвороби - 4%.