Мед – це не просто смачний, але й дуже корисний продукт. Справжня його цінність криється у речовині натурального походження. Але для отримання великої кількості натурального продукту потрібні значні витрати. Тому недобросовісні торговці дуже часто вдаються до фальсифікації меду. Звичайний споживач розпізнати підробку не завжди здатний. Тож придбати справжній корисний продукт – справа зовсім не проста.
Способи фальсифікації меду
Для фальсифікації меду використовують додавання цукрового сиропу, крохмальної та бурякової меляси, сахарину, крейди, борошна, деревної тирси та інших речовин. Про користь такого продукту годі й казати. У кращому випадку він не завдасть жодної шкоди організму.
Дуже часто на ринках штучний мед видають за натуральний. Він хоч і схожий за кольором та запахом, але не має ніяких цілющих властивостей.
Одним із способів фальсифікації меду є спроба збільшити обсяг одержуваного продукту за рахунок годівлі бджіл у період медозбору цукровим сиропом. У цьому випадку готова маса не має великої лікувальної сили, оскільки користь речовини безпосередньо залежить від властивостей рослин, із яких збирається мед.
Саме «цукровий» мед найчастіше споживачі приймають за натуральний. На жаль, визначити цей вид фальсифікації меду дуже складно, навіть у лабораторних умовах. Пов'язано це з тим, що деякі сорти квіткового продукту мають усі ті якості, які характерні і для «цукрового» продукту.
Як визначити фальсифікат за зовнішніми ознаками
Фахівці дають ряд рекомендацій, що допоможуть визначити фальсифікат за допомогою зовнішніх ознак:
Для визначення у складі води та цукру необхідно його капнути на аркушик паперу. Якщо ви помітили, що навколо краплі утворилося вологе коло, ви маєте справу з фальсифікатом.
Для визначення фальсифікату за зовнішніми ознаками враховуються такі параметри, як запах, колір, смак і консистенція. Важливу роль відіграє відтінок продукту. Різні сорти меду мають різний колір:
За смаком і ароматом теж можна судити про якість продукту. Запах має бути медовим, але не карамельним. Аромат карамелі характерний для падевого продукту. Звичайному покупцеві складно відрізнити натуральний запах від синтетичних ароматизаторів. А ось досвідчені бджолярі з таким завданням справляються дуже просто.
Майте на увазі також, що натуральний мед прозорий, але злегка мутнуватий. А ось підроблений продукт буде завжди дуже чистим і прозорим. Наявність невеликої каламутності свідчить лише про вміст у меду таких корисних речовин, як мінерали, декстрин, азотисті елементи, які необхідні для нормальної кристалізації. А ось у штучному продукті відсутні всі ці елементи, тому він і не кристалізується.
Якщо мед нагадує вам рідкий сироп - не варто його купувати, оскільки його низька якість може бути небезпечною для здоров'я.
Визначити підробку неозброєним оком не легко. Точнішу інформацію про якість продукту можна отримати тільки у лабораторних умовах. Тому фахівці рекомендують перед купівлею досконало вивчити зовнішні характеристики того сорту меду, який ви збираєтеся придбати. Літератури за цією тематикою наразі досить багато. Тільки тоді ви зможете за зовнішніми параметрами визначити, чи варто брати продукт, чи ні. При появі будь-яких сумнівів не робіть покупку.
Варто пам’ятати!
У підприємців, які займаються реалізацією меду, обов’язково має бути державна реєстрація. Купуючи мед на офіційних ринках, споживач має право переглянути експертний висновок на продукцію. Якщо реалізація меду здійснюється в торгівельних мережах та має індивідуальне пакування, то товаро-транспортна накладна є тим документом, який засвідчує походження меду. Маркування харчового продукту має бути точним, достовірним та зрозумілим для споживача, обов’язково має містити інформацію про країну/країни походження, в якій/яких було зібрано мед.